BUDOWA JACUZZI W OGRODZIE – KROK PO KROKU
CHCĘ MIEĆ JACUZZI W OGRODZIE
W ubiegłym roku temat JACUZZI W OGRODZIE pojawiał się praktycznie w co drugim projekcie. Wielu z naszych klientów dążyło do stworzenia obszernej ogrodowej strefy spa i oprócz zewnętrznego basenu wstawiali również do ogrodu jacuzzi. Inni, nie będąc pewni czy faktycznie będa z tych wszystkich elementów korzystać – decydowali się wyłącznie na samo jacuzzi. Jedno jest pewne – standardowe jacuzzi w łazience w dzisiejszych czasach chyba nie robi już na nikim wrażenia. Oczywiście spełnia swoją funkcję ale ile można się wpatrywać w kafelki lub w sufit? Natomiast jacuzzi na świeżym powietrzu w otoczeniu pięknej zieleni, elegancko podświetlone – to już robi efekt wow i daje poczucie pobytu na wakacjach w kameralnym spa.
NAD CZYM WARTO SIĘ ZASTANOWIĆ PRZED DECYZJĄ MONTAŻU JACUZZI W OGRODZIE?
Poniżej szybka lista pytań, które warto sobie zadać na samym początku:
- Czy faktycznie będziemy z tego korzystali ?
Własne jacuzzi w ogrodzie brzmi dumnie. Jednak znamy takie przypadki, że ktoś zainwestował w zakup jacuzzi a koniec końców użytkował je trzy razy w roku. Należy pamiętać, że jest do dosyć spory (i ciężki) element w ogrodzie, który zabierze trochę miejsca. Czy będziemy korzystali z niego wyłącznie latem czy również zimą? W zależności od tego trzeba będzie dobrać odpowiedni produkt. Jeżeli inwestujemy już w jacuzzi to warto zainwestować w model, który posłuży nam na lata. Trzeba również pamiętać o serwisie i odpowiedniej eksploatacji. Ale o tym później. Jeżeli już zdecydujemy się na jacuzzi w ogrodzie to:
- Gdzie postawić jacuzzi w ogrodzie ?
Lokalizacja jest kluczowa. Jacuzzi ma dawać nam przede wszystkim poczucie relaksu i odprężenia. Nie powinno być zatem usytuowane na widoku, w zasięgu oczu wszystkich sąsiadów lub drogi osiedlowej. Kolejna rzecz – odległość od budynku. Trzeba się zastanowić czy chcemy mieć z niego szybki powrót do domu, czy wolimy je zlokalizować nieco dalej od budynku tak, aby np. nie było ono widoczne z okien salonu czy kuchni. To już jest kwestia indywidualna ale warto o niej pamiętać już na etapie projektu ogrodu. Nie należy stawiać urządzenia w miejscu, gdzie oddziaływałby na nie przez dłuższy czas promieniowanie słoneczne. Ostatni, często pomijany aspekt podczas planowania jacuzzi to dostęp do budowy oraz możliwość przyłączenia wszystkich instalacji. Czy istnieje możliwość dowiezienia go na działkę, czy podłoże umożliwi nam przejechanie wózkiem lub czy na naszej drodze pojawią się jakieś przeszkody? Jeżeli mamy ułatwiony dostęp przez naszą działkę lub działkę sąsiada to nie będzie problemu z montażem. Natomiast co w przypadku, kiedy mieszkamy w ścisłej zabudowie szeregowej a jedyny dostęp do ogródka jest przez garaż lub wąskie drzwi? Dźwig? No właśnie. Gdzie i jak będziemy spuszczać wodę a następnie ją uzupełniać? Ostatnia rzecz, o jakiej warto pomyśleć przed postawieniem jacuzzi to jego zadaszenie. Być może w przyszłości będziemy chcieli dobudować sobie nad nim altankę? Czy istnieje już w ogrodzie altanka, którą możemy do tego celu wykorzystać? Jeżeli już ustalimy sobie lokalizację, musimy jeszcze zastanowić się nad rozmiarem i funkcjami.
NASZA PROPOZYCJA ZAGOSPODAROWANIA NIEUŻYTKOWANEJ W OGRODZIE PRZESTRZENI NA OGRODOWĄ STREFĘ JACUZZI – REALIZACJA W TOKU 😉
- Wymiary jacuzzi w ogrodzie
Na rynku jest bardzo wiele producentów oferujących rozmaite funkcje i wymiary niecek jacuzzi. Musimy wiedzieć, ile osób będzie z niego na co dzień korzystało oraz jakie funkcje mają w nim być uwzględnione. STANDARDOWY WYMIAR JACUZZI, jaki najczęściej stosujemy na naszych realizacjach to 2x2m. Wanny jacuzzi mogą być rozszerzone o funkcje leżanek, dodatkowych dysz pod hydromasaże, zagłówki i wiele innych. To już jest kwestia indywidualnych preferencji, pamiętajmy tylko o dodatkowej przestrzeni rewizyjnej oraz miejscu na pokrywę jacuzzi, którą gdzieś trzeba będzie postawić. Jeżeli już mamy ustalone wymiary i funkcje, nadszedł czas technologię i montaż.
- Technologia jacuzzi
Ustaliliśmy już co chcemy mieć i gdzie. Teraz pytanie – JAK? Czy ma to być JACUZZI W ZIEMI czy wolnostojące? Od tego będzie zależało, jaką technologię wybrać. Poniżej przedstawiamy najczęściej stosowane warianty posadowienia jacuzzi:
- jacuzzi całkowicie wbudowane w ziemię
- jacuzzi wystające ponad ziemię ok 40-50cm
- jacuzzi wolnostojące
W zależności od decyzji można wtedy zakupić np. jacuzzi pod zabudowę lub eleganckie jacuzzi wolnostojące, wyróżniające się designem. Każda z wybranych technologii ma nieco inne wymagania dostępu do podzespołów, odprowadzania wody czy też inny sposób wchodzenia do niego. Jeżeli chodzi o kształt samego jacuzzi to dostępne są modele kwadratowe, prostokątne oraz na planie koła. Niezależnie od sposobu zagłębienia naszego jacuzzi musimy pamiętać o:
- utwardzonym i stabilnym podłożu, które równomiernie przeniesie ciężar (często stosuje się płyty betonowe, waga niektórych wanien może dochodzić nawet do 1,5 tony)
- odpowiednim wypoziomowaniu
- dostępu do podzespołów (czasami wymagane jest również pomieszczenie techniczne)
- dostęp do jacuzzi oraz sposób wchodzenia do niego (przy wolnostojącym najczęściej będzie wymagany stopień lub dwa)
- wody gruntowe
W zależności od wyboru niecki i jej przeznaczenia (czy będzie to całoroczna wanna dostosowana do naszego klimatu) będziemy musieli zwrócić uwagę na odpowiednią izolację termiczną, zabezpieczenie urządzeń czy odpowiednią moc grzałek. Pozostałe parametry to między innymi ilość dysz, sposób filtracji i uzdatniania wody oraz materiał, z jakiego będzie wykonana niecka.
Poniżej kilka zdjęć z naszej realizacji jacuzzi do zabudowy, całkowicie zagłębione w ziemi z dodatkowym pomieszczeniem technicznym:
- Instalacje jacuzzi
Do tego tematu najlepiej zatrudnić fachowców. Aby napełniać wannę i opróżniać będziemy potrzebowali dostępu do instalacji wodno – kanalizacyjnej. Za działanie dysz będą odpowiadały pompy zasilane elektrycznie. Można stosować 1 i 3 fazowe przyłącza. Na przykład dla dla 1 fazy przewody zasilania 230V: Minimalny przekrój poprzeczny przewodu zasilającego – zwykle nie mniej niż 4 mm (przewód trójżyłowy). Każde jacuzzi w opisie ma rodzaj przyłącza elektrycznego oraz zapotrzebowania na moc. Przyłącze powinno zostać wykonane przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami elektrycznymi.
Pamiętajmy o doprowadzeniu wody w celu automatycznego uzupełniania jej w jacuzzi, ponieważ duża jej część odparuje, a pompy nie mogą chodzić na sucho. Najczęściej doprowadzamy rury PE 20 mm lub 25mm, zakończoną zaworem kulowy 1/2 cala. Dolewanie może być również manualne, na przykład za pomocą zwykłego węża ogrodowego.
Jak już mamy wodę, to musimy znaleźć również dla niej odpływ. Co jakiś czas wodę w jacuzzi będzie trzeba wymienić. W tym celu doprowadzamy rurę kanalizacyjną PCV 110 mm. Pamiętaj o zachowaniu spadków. Jeżeli nie jesteśmy w stanie ich uzyskać, stosujemy dodatkową pompę, która będzie pod ciśnieniem odprowadzała wodę do kanalizacji.
Poniżej kilka zdjęć z naszej realizacji jacuzzi ogrodowego w drewnianym tarasie. Tutaj niecka pod jacuzzi nie była przeznaczona do zabudowy, dlatego trzeba było zachować odpowiednio dużo miejsca do rewizji:
- Design jacuzzi
- Po wszystkich trudnych tematach związanych z budową jacuzzi w ogrodzie czas na najlepsze – DESIGN I WZORNICTWO! Nie chcemy Was zniechęcać do budowy, wręcz przeciwnie. Uważamy, że małe prywatne spa na świeżym powietrzu, dobrze przemyślane i zaprojektowane będzie wam służyć przez lata i warto w nie zainwestować RAZ A PORZĄDNIE.
Jacuzzi na planie koła – Michael Lee Architects
Pool Lounge® by Armstark GmbH from A’ Design Award & Competition
- Poniżej jeszcze kilka propozycji z naszych dotychczasowych projektów pokazujących jak ciekawie można wkomponować jacuzzi w ogrodzie lub na tarasie:
- Mamy nadzieję, że tym krótkim materiałem pomożemy Wam przygotować się na nowy sezon ogrodowy. Wiele osób już zaczęło planować budowę ogrodu i rozważa zainstalowanie w nim jacuzzi. Ważne aby zaplanować to już na samym początku budowy. DLACZEGO? Jeżeli nie jesteśmy zdecydowani czy będziemy używać tego jacuzzi czy może to nasza chwilowa zachcianka – przygotujmy sobie do niego wszystkie przyłącza oraz miejsce. Wystarczy nawet niewielka rabata żwirowa 2x2m, którą na początku będziemy sobie użytkować jako miejsce pod palenisko, huśtawkę ogrodową lub basenik dla dzieci a w przyszłości po prostu postawimy tam wolnostojące jacuzzi. Kończąc już temat – zapraszamy do obejrzenia naszych projektów ogrodów z jacuzzi oraz realizacji.
- Zielona Przestrzeń
Najnowsze komentarze