OGRÓD SALONOWY to jeden z naszych ulubionych tematów do projektowania. Dlaczego? Bo jest to zawsze bardzo indywidualna, skrojona do potrzeb użytkowników przestrzeń na zewnątrz, którą musimy zaplanować od A do Z. Pomysłów i inspiracji jest wiele i nasza w tym głowa, żeby je sensownie i funkcjonalnie połączyć a później opracować pod kątem
realizacji.
Dzisiaj zakończyliśmy dosyć długi etap koncepcji takiego ogrodu na jednym z wrocławskich osiedli. W tym przypadku nasi Inwestorzy czynnie brali udział w tworzeniu tej wyjątkowej tej przestrzeni. Chyba pierwszy raz podczas projektowania ogrodu sporządziliśmy tyle wersji i wariantów. Z jednej strony wyobraźnia Inwestorów pozwalała nam zaszaleć, z drugiej chcieliśmy bardzo dobrze zweryfikować każdy z pomysłów. Przez kilka tygodni sprawdzaliśmy wiele wariantów funkcjonalnych, kolorystycznych oraz materiałowych. Wspólnie stwierdziliśmy, że to już to! Jakie elementy miały się znaleźć w ogrodzie?
- zadaszenie tarasu
- drewniany taras na podwyższeniu
- duże palenisko w postaci wgłębnika
- jacuzzi ogrodowe (zabudowane lub wolnostojące)
- niecka wodna (lub kilka niecek)
- miejsce na meble wypoczynkowe oraz osobne miejsce na leżaki
- ogrodzenia betonowe lub murki dekoracyjne
- ścieżki betonowe w trawniku
- jasne kolory materiałów i dużo iglaków
- efekt WOW
Ogród salonowy to poważna budowa. Zaprojektowane przez nas elementy zostają z naszymi Klientami przed długie lata i chcemy jak najbardziej dopasować ogród do ich wizji. Z drugiej strony ogród salonowy rządzi się swoimi prawami, nie zawsze muszą być to funkcjonalne czy racjonalne przestrzenie. Jeżeli ktoś decyduje się na tak duże założenie to dąży również do efektu WOW! Poniżej kilka ujęć z końcowej wersji naszej koncepcji:
Jakie są nasze kolejne kroki po zakończeniu etapu koncepcji?
- przygotowujemy rzut z wymiarami poszczególnych elementów
- jedziemy na działkę i wytyczamy całość zgodnie z projektem i sprawdzamy, czy wszystko się zgadza (pamiętajmy, że taki ogród to poważna budowa i trzeba dokładnie dopasować skalę elementów w rzeczywistości bo zostaną z nami na lata)
- nanosimy ewentualne poprawki i przygotowujemy pełny PROJEKT WYKONAWCZY uwzględniający:
projekt techniczny uwzględniający projektowane wysokości, wymiary, odwodnienia terenu, przepusty itp.
zestawienie powierzchni wraz z wykazem wszystkich materiałów
dobór roślin
projekt instalacji nawadniającej
projekt oświetlenia zewnętrznego
detale małej architektury (tutaj będzie to projekt paleniska – wgłębnika, projekt szklanego zadaszenia, projekt niecki pod jacuzzi oraz projekt niecki wodnej.
Żeby pokazać jak powstawała taka koncepcja od początku do końca poniżej przedstawiamy wszystkie poprzednie warianty:
Doszliśmy do wniosku, że wariant z paleniskiem, bez basenu najbardziej spełnia potrzeby jego przyszłych użytkowników:
Rozpoczęły się prace nad sprawdzaniem materiałów i opcji zadaszeń:
Materiały i rozkład funkcji ustalone, jeszcze drobne poprawki i uwagi (w między czasie pojawił się pomysł szklanego dachu i dodatkowych ścianek dzielących przestrzeń na mniejsze):
Oraz próby oświetlenia, które w takich ogrodach jest bardzo ważne. W zależności od oświetlenia jakie dobierzemy ogród wieczorem nabierze zupełnie innego charakteru:
No i chyba to mamy. W marcu planujemy wszystko sprawdzić W REALU!
Jeżeli jesteście ciekawi naszego poprzedniego projektu i realizacji takiego ogrodu salonowego to tutaj je możecie obejrzeć:
Zielona Przestrzeń
Najnowsze komentarze